Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Absorbit in Sine sau auto-absorbtie?

Absorbit in Sine sau auto-absorbtie?
26 noiembrie, 2015 01:55
Am revenit dupa e perioada mai lunga la acest forum dedicat lui Maharshi. Dar am fost curios sa vad ce mai scriu si altii in romaneste - nu prea multe. Romanii nu stiu despre Ramana si nici nu vor sti. Cei putini insa, care stiu ceva, sint adeseori indusi in eroare de traduceri eronate. Am observat chiar, nu numai la noi, ca singura modalitate de a scrie despre Ramana este sa repeti ce a spus el, adica sa traduci. Nu am citit aproape nicaieri, daca exceptam acest forum, nimic legat de experienta cuiva in spiritul lui Ramana, desi cineva afirma cu exaltare ca sint mii cei care au avut experienta Sinelui dupa invatatura lui Ramana. Eu ma indoiesc ca sint zeci... ca sa nu mai vorbim de sute.

Am spus mai sus ca traducerile sint eronate. Inainte de a da un exemplu clar sa mai precizez ceva. Peste tot pe Net si nu numai, chiar si in presa sau literatura tiparita, toata lumea vorbeste liber despre problemele spirituale (atunci cind vorbeste). De aici senzatia ca sintem intr-un Babel de limbi amestecate care, fiecare pe... limba ei, rosteste cam ce-i trece prin cap, fara rigoare si atentie la detalii. Asta explica zapaceala generala din sfera invataturilor mistico-esoterice, miile de guru si maestri care mai de care mai inovatori... Este fara indoiala o marca a timpului nostru de mare entuziasm de tip colectivist (sa nu zic proletar) mai numit si socializare...

Sa revenim la subiectul nostru. Cineva traduce pe o pagina de Facebook expresia self-absorption prin absorbtie in Sine. Este o diferenta de la cer la pamint intre self-absorption si absorbtie in Sine. Intii, pentru ca prima expresie se traduce aproximativ auto-absorbtie si are, evident, al sens. In al doilea rind, absorbtia in Sine nu e posibila - Sinele nefiind o experienta pe plan psiho-fizic. Lucrul era evident si din faptul ca Ramana scrie cuvintul 'self" cu "s" mic.

Ce vrea sa zica Ramana este ca la un moment dat era intr-o stare de auto-absorbtie, adica de incubare, de repliere inauntru, mai spunem noi (mai exista si alte comparatii dar nu insistam). O stare pe care o stiu si buddhistii, care nu pun insa mare pret pe ea. Si in aceasta stare, Ramana a avut o experienta unica despre care vorbeste la un moment dat.

In fine, aceasta auto-absorbtie nu are mare legatura cu experienta ultima a Sinelui, care este realitatea transcendenta (ultima) a persoanei, asa cum a experimentat-o Ramana.

Daca nu cunoastem aceste distinctii si traducem dupa capul nostru, la intimplare, neglijent, ajungem la situatii de confuzie din care nu mai avem iesire. E drept ca nefacind nimic decit sa scriem, confuzia asta nu duce la accidente serioase.



Editat de 2 ori. Ultima editare la 26/11/2015 02:19 by avatar.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri