Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Re: cine sint eu in varianta zen

cine sint eu in varianta zen
18 aprilie, 2010 02:27
Gasesc intr-o carte de povestiri zen istoria unei fete care a ajuns prostituata desi era dintr-o familie importanta si care, la un moment dat, a primit urmatoarea invatatura de la un oarecare vizitator:

In tot trupul tau nu este nimic care sa se manifeste separat de peceptii si cognitie. Perceptia si cognitia au insa o gazda. Orice act ai indeplini, chiar si atunci cînd esti foarte grabita, cauta aceasta gazda in interiorul tau. Cine este cel care vede? Cine este cel care aude? Daca vei practica introspectia interioara in mod constant si nu vei renunta niciodata, ti se va revela la un moment dat natura inerenta a lui Buddha. Iar cînd vei atinge aceasta stare, vei descoperi ca ea este calea cea mai rapida de a evada din acest tãrîm al mizeriei.

Daca aceste cuvinte i s-ar fi atribuit lui Ramana nu ar fi mirat pe nimeni. Totusi ele provin de la un budist - un budist zen. Pot fi foarte bine cele ale unui taoist (scoala tao-chia). Cum Ramana a ajuns la aceste adevaruri pe cont propriu, nu putem sa nu ne miram de asemanari. Practica meditatiei "cine sint eu" nu difera deloc de cea descrisa de necunoscut mai sus.



Editat de 1 ori. Ultima editare la 28/04/2011 05:37 by avatar.
Re: cine sint eu in varianta zen
12 decembrie, 2010 01:30
Da. Am gasit aceleasi idei in buddhismul vechi indian, in cel tibetan, in zen-ul japonez, in chan, in taoism, Advaita Vedanta sau shivaismul Kashmirian, ba chiar si in anumite texte mistice crestine (vezi "Norul necunoasterii") Cred ca e vorba de o experienta universala, de un adevar care transcende orice religie sau sistem filosofic, orice clasificare sau conceptualizare. In definitiv, e vorba de indivizi care, prin introspectie, au ajuns la aceeasi realizare.
Re: cine sint eu in varianta zen
12 decembrie, 2010 02:29
Daca nu ar fi o experienta universala atunci ne-am putea indoi de autenticitatea ei.
Re: cine sint eu in varianta zen
26 aprilie, 2011 11:42
Azi am descoperit acest forum, este foarte interesant si cred ca am foarte mult de invatat de la voi pentru a putea afla - cine sunt eu? Mutumesc.
Re: cine sint eu in varianta zen
28 aprilie, 2011 05:39
Margareta a scris:
-------------------------------------------------------
> Azi am descoperit acest forum, este foarte
> interesant si cred ca am foarte mult de invatat de
> la voi pentru a putea afla - cine sunt eu?
> Mutumesc.


E bine ca ai ajuns la noi si ca ai pofta de invatat. Aceasta pofta te va duce departe, la sinele tau autentic. Dincolo de aparente. Daca ai nevoie de sfat sau ajutor nu ezita sa ne intrebi.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri