Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Forta spirituala a maestrului

Forta spirituala a maestrului
14 martie, 2010 09:34
Relatarile ne vorbesc despre incidentul din ashram cind Ramana a fost victima agresiunii unor tilhari care nu au gasit nimic de luat de la el.
Iata ca nu toata lumea are viziunea sacralitatii maestrului. Se poate zice desigur ca nu toti sint "dotati" pentru asta. Ca sa "vezi" spiritualitatea pura a maestrului, sa-l simti de la distanta etc. (vezi si povestirile fantastice ale lui Brunton) trebuie sa fii tu insuti dotat. Eu nu cred. Nu cred in aceasta asa zisa "dotare". "Forta" maestrului ar trebui sa fie resimtita de orice fiinta vie, nu numai de oameni. Cred insa ca oamenii pot veni cu iluzii la ashram si pot avea experientele acestor iluzii ca si cum ele ar veni din afara, real, si ar fi legate de persoana maestrului. Asta explica de ce tilharii nu vad in maestru aspectul spiritual, forta lui spirituala si il trateaza ca pe un oarecare.

Ca asa stau lucrurioe o dovedeste si faimoasa zicala a lui Isus atunci cind vindeca oameni: Credinta ta te te-a vindecat. Deci e o chestiune de psihic individual, de implicare subiectiva. Maestrul nu ar putea face nimic daca nu exista aceasta implicare subiectiva. E de meditat.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri