Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Idolatrie

Idolatrie
20 octombrie, 2008 04:08
Nevoia de a diviniza si idolatriza pe cineva este mare la omul comun. De aceea maestrii aveau o suita de oameni care ii urmau peste tot si incercau sa creeze un soi de cortina protectoare intre el si restul lumii. Ramana nu a fost niciodata incintat de aceasta cortina desi accepta existenta ei cu o indiferenta pe care a aratat-o si in alte imprejurari. Dar cea mai directa si reala maniera de a arata maestrului respectul tau este sa-i urmezi calea. Iata un lucru la care multimea nu prea gindeste deoarece crede ca idolatria este singura suficienta.
In realitatea, idolatria il izoleaza pe maestru si ii anuleaza discursul. Nimeni dintre idolatri nu urmeaza calea maestrului ci o capsuleaza si o sigileaza pentru a nu fi atinsa de nimeni (tabu si sacralitate).
Exista un forum dedicat lui Ramana in care cineva a scris la un moment dat
Quote

In ceea ce ma priveste, totul ii este dedicat lui Ramana Maharshi, chiar si acest forum, chiar si daca as vinde seminte de floarea soarelui in piata.
E de meditat!



Editat de 2 ori. Ultima editare la 21/10/2008 06:20 by avatar.
Re: Idolatrie
25 iunie, 2009 01:35
Da si mie te rog adresa la forum sa vad ceva.

Am auzit si pe altcineva zicand ceva cam asa, cam la fel, spunea ca daca guru ii cere sa mature pe strada aceasta este cea mai mare indatorire a lui. Omul asta era pe partea cu bhakti yoga, parea un devot adevarat.

Vreau sa vad ce se mai spune acolo si cine sunt oamenii de acolo. Daca nu vrei, te rog sa trimiti la mine pe mail adresa.

Multumesc.
Re: Idolatrie
25 iunie, 2009 02:13
Omul a scris:
-------------------------------------------------------
Da un search pe google ro si ajungi acolo. Am vazut ca au refacut forumul si nu mai sint postate aceleasi subiecte. Poate mai au si versiunea veche.

> Da si mie te rog adresa la forum sa vad ceva.
>
> Am auzit si pe altcineva zicand ceva cam asa, cam
> la fel, spunea ca daca guru ii cere sa mature pe
> strada aceasta este cea mai mare indatorire a lui.
> Omul asta era pe partea cu bhakti yoga, parea un
> devot adevarat.
>
> Vreau sa vad ce se mai spune acolo si cine sunt
> oamenii de acolo. Daca nu vrei, te rog sa trimiti
> la mine pe mail adresa.
>
> Multumesc.
Re: Idolatrie
25 iunie, 2009 02:22
Multumesc, am cautat = forum ramana, si am gasit 4 forumuri din care 2 nu mai sunt. In romaneste.
O sa ma uit pe ele
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri