Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

De ce nu e cunoscut Ramana?

De ce nu e cunoscut Ramana?
28 iunie, 2009 06:17
Cineva care nu parea interesat sa se inscrie in forum m-a intrebat recent de ce este mai cunoscut Bivolaru decit Ramana Maharshi?

Nu cred ca e complicat sa explici de ce. Bivolaru are multa reclama la noi si, mai ales, reclama lui e legata de libertatea sexuala sau libertinaj. Sintem inca un popor de pastori (sa nu zic ciobani), cu inhibitii sexuale, si atunci cind ni se promite sex gratuit cu oricine si sub acoperisul spiritualitatii, dam buzna. Oricit ar parea de ciudat, ceea ce fascineaza si atrage magnetic la bivolarieni (cum imi place sa-i numesc pe adeptii lui Grig) este foamea de sex pe care o deghizeaza in practici asa-zis yoga. Am vazut multe fotografii cu diverse posturi "yogine" (de fapt sexuale) si fete frumoase care functioneaza ca o promisiune in viitor pentru cei dedicati. Am discutat cu fosti membri si cu actuali. Am suficiente mesaje care sa-mi intareasca convingerea ca sexul este motivatia nr. 1 in aderenta la bivolarieni.

Totusi sa nu uitam ca aceasta secta are si un beneficiu social. Incredibil dar asa e. Care este acest beneficiu? Ea functioneaza ca un bordel (sau latrina, daca vreti) in care oamenii inhibati - tineri si tinere - mai pot descarca din tensiuni. Nu este un lucru de nimic. Nu toata lumea intelege sexualitatea ca pe hranire si ii acorda atentia suficienta si necesara fara prea mari complicatii. Sint foarte multi oameni (in general de gen masclin) care au probleme grave la acest nivel. Probleme care par insolubile legate de virsta, timiditate, preconceptii, alimentatie etc.

Sint de parere ca orice miscare de rasunet larg social are o importanta chiar daca nu cea declarata. MISA - cum ii spun bivolarienii - are si ea importanta ei dar nu in relatie cu yoga care, evident, urmareste alte orizonturi, inaccesibile bivolarienilor.

Ramana nu are prestigiul lui Bivolaru pentru ca nu uneste sexualitatea cu yoga. El nu ofera sau nu promite satisfactii erotice si perverse, ci pur si simplu vorbeste despre aflarea sinelui, despre trezie. Ori cine vrea - la drept vorbind - sa afle sinele? Ce sa faca daca il afla? Ce beneficii biologice ar avea? Sau, macar, parapsihologice? Iata de ce Ramana este necunoscut sau amestecat cu mistica pseudocrestina, la noi!
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri