Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Singurul forum Ramana din Romania

Singurul forum Ramana din Romania
12 noiembrie, 2010 10:28
In prezent sintem singurul forum Ramana Maharshi din Romania. Ce pot sa spun e: mai bine mai putin decit prea mult. A mai existat un forum care batea cimpii, cum le sta bine amatorilor din Romania cind cred ca pot discuta liber despre Maestru. Este interesant ca oameni fara nicio experienta practica (se vede dupa cum vorbesc) cred ca Ramana Maharshi este acel gen de sfint din lumea crestina, intangibil, sanctificabil etc. Adica un supraom la care nici nu poti sa privesti de frica sa nu orbesti. Si daca nu poti privi nici nu intelegi nimic, ba chiar crezi ca totul se rezuma la o bolboroseala fara noima, cam cum se intimpla cu slujbele rostite in graba in biserici ortodoxe. Faptul ca am ramas pe metereze este, deci, o veste buna, pentru ca nu mai e nevoie sa combatem prostia si nici sa ne pierdem vremea cu amatorismul infatuat.

Trebuie sa o marturisim ca la noi exista acesti doi poli intre care penduleaza amatorul: nestiinta infatuata (plina de sine) si servilismul de tip oriental, confundat cu supusenia spirituala. Aceste naravuri vechi, sociale, traiesc si azi si isi fac loc in viata publica si chiar in forum, otravind totul. A rupe cu ele este fara indoiala un inceput cu valente spirituale. Inseamna a ne descoperi pe noi intii ca fiinte sociale si apoi ca entitati spirituale. Este primul pas spre cunoasterea de sine la care ne invita neincetat Maharshi. Te invit sa facem impreuna acest pas!



Editat de 1 ori. Ultima editare la 21/10/2022 09:32 by admin.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri