Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

de ce nu si meditatia?

de ce nu si meditatia?
07 aprilie, 2009 05:53
Ce mi se pare interesant este ca, desi multi se simt atrasi de personalitati ca Ramana Mharhsi, nimeni nu merge mai departe de curiozitatea gen "cine e si ce a facut". Adica, cel putin in cazul lui Ramana, in afara de o istorie personala, avem si un exemplu viu de aplicare a meditatiei, adica de practica spirituala. Se pare insa ca nimeni nu este interesat si de acest aspect, in fond, esential. Oare de ce?
Re: de ce nu si meditatia?
05 septembrie, 2009 04:27
E o practica generala in occident sa scrii, sa citesti, sa colectionezi diverse despre personalitati, sa faci biblioteci si sa te intreci cu citate si SA NU PRACTICI. Cum toate modele astea au venit si la noi trageti concluzia...
Re: de ce nu si meditatia?
05 septembrie, 2009 03:28
taoskins a scris:
-------------------------------------------------------
> E o practica generala in occident sa scrii, sa
> citesti, sa colectionezi diverse despre
> personalitati, sa faci biblioteci si sa te intreci
> cu citate si SA NU PRACTICI. Cum toate modele
> astea au venit si la noi trageti concluzia...


Ideea este credibila. Imi amintesc de profesorul Culianu care deplingea si el aceasta "moda" - ca ocidentalii (in speta americanii) nu au gust pentru practica spirituala si se limiteaza numai la eruditie. Dar la noi nu exista nici eruditii ci doar o aproximare "dupa urecehe" (lautareste) a cutarui subiect. Cind pui accentul pe citit lucrurile par din nou dificile. Se pare ca moda occidentala se intilneste cu lenea oirentala, la noi, si rezulta ceva de nedescris.
tim
Re: de ce nu si meditatia?
05 septembrie, 2009 04:34
da poate ca lumea nu stie cum sa scrie in forum. foarte putini stiu cum sa se inregistreze si cum sa scrie ca sa se publice. Poate ca sint idei si ginduri despre meditatie si experiente dar lipseste tehnica, know-how, cum sa faci sa publici. Uite daca apas pe semnul intrebarii din dreapta acestui spatiu scrie in engleza Help information. Nu multi stiu limba si poate ca au probleme chiar si cu introducerea textului.
Re: de ce nu si meditatia?
05 septembrie, 2009 05:08
M-am autosesizat la aceasta observatie si am creat un nou forum Cum sa... Acolo voi explica limpede cum sa procedeaza in acest forum.
tim
Re: de ce nu si meditatia?
09 septembrie, 2009 04:49
admin a scris:
-------------------------------------------------------
> M-am autosesizat la aceasta observatie si am creat
> un nou forum Cum sa... Acolo voi explica limpede
> cum sa procedeaza in acest forum.


Cred ca nu am prea fost pe faza. dar ca idee de ajutor nu strica. sa dati si ceva info despre cum se face si de ce ... cunosc multimi de de fraieri ( care nu stiu sa exp un email.
Re: de ce nu si meditatia?
09 septembrie, 2009 04:52
tim a scris:
-------------------------------------------------------
> admin a scris:
> --------------------------------------------------
> -----
> > M-am autosesizat la aceasta observatie si am
> creat
> > un nou forum Cum sa... Acolo voi explica
> limpede
> > cum sa procedeaza in acest forum.
>
>
> Cred ca nu am prea fost pe faza. dar ca idee de
> ajutor nu strica. sa dati si ceva info despre cum
> se face si de ce ... cunosc multimi de de fraieri
> ( care nu stiu sa exp un email.


Tim poate faci tu pasul cu meditatia si ii lasam pe ... sa reflecteze. Imi venea sa spun ca romanii nu au opinii (opiniile lor sint ale formatorilor de opinii, care or fi ei) dar la fel se cam intimpla si pe alte meleaguri. Vorbesc 2-3 intre ei, intelesi, si restul asista.



Editat de 1 ori. Ultima editare la 10/09/2009 03:18 by avatar.
tim
Re: de ce nu si meditatia?
09 septembrie, 2009 03:43
Am incercat cu meditatia yoga desi am trecut si prin asanas. Cu yoga nu cred ca am ajuns prea departe sau instructorul meu de atunci (20 si ceva de ani in urma) nu era la curent cu ce se intimpla. Nu m-am gindit la Maharshi ca la un exemplu de meditatie cum nu m-am gindit la Aurobindo sau la altii ca ei (Krishnamurti). Cred ca nimeni nu se prea gindeste la Maharshi ca la un ex de meditatie. Cind vezi pozele cu Ramana il simti ca pe un sfint si nu yogin.
Re: de ce nu si meditatia?
09 septembrie, 2009 04:49
tim a scris:
-------------------------------------------------------
Cred
> ca nimeni nu se prea gindeste la Maharshi ca la un
> ex de meditatie. Cind vezi pozele cu Ramana il
> simti ca pe un sfint si nu yogin.


Interesul a fost probabil sa fie prezentat ca un sfint crestin. Imaginile cu el nu sint pt tamilezii simpli ci pentru crestinii din occident. E ca si cu imaginile lui Isus care difera in functie de mode si modele. Pozele lui Ramana nu arata nimic dintr-un yogin atunci cind nu este infatisat stind asezat, cu picioarele incrucisate. Probabil ca a fost o politica regizata de personaje ca Brunton sa fie prezentat publicului occidental in postura de sfint-mintuitor crestin.
tim
Re: de ce nu si meditatia?
10 septembrie, 2009 03:15
nu m-am gindit la asta dar nu este imposibil cind vrei sa faci reclama pe "piata" europeana.
Re: de ce nu si meditatia?
10 septembrie, 2009 03:20
Piata inghite numai ce este omologat, ce suna cunoscut sau dorit de cei care conduc treburile in spiritualitate. Daca personajul nu corespunde portertului robot trebuie ajustat si aici intervin fotografiile si articolele din presa, cartile etc.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri