Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Natura trezirii (eliberarii)

Natura trezirii (eliberarii)
10 ianuarie, 2010 05:24
Quote

3. What is the nature of Awareness?
The nature of Awareness is existence-consciousness-bliss
4. When will the realization of the Self be gained?
When the world which is what-is-seen has been removed, there will be realization of the Self
which is the seer.
5. Will there not be realization of the Self even while the world is there (taken as real)?
There will not be.
6. Why?
The seer and the object seen are like the rope and the snake. Just as the knowledge of the rope
which is the substrate will not arise unless the false knowledge of the illusory serpent goes, so the
realization of the Self which is the substrate will not be gained unless the belief that the world is
real is removed.

(Extras din Who Am I? The Teachings of Bhagavan Sri Ramana Maharshi)

Traducere:

Care este natura Trezirii?
Sat-chit-ananda = insasi trezirea.

Cind se va obtine realizarea Sinelui?
Cind va fi abolita lumea asa-cum-este-vazuta.

Nu se poate realiza Sinele daca lumea ramine asa cum este?
Nu!

De ce?
Vazatorul si ceea ce este vazut sint ca si sfoara si sarpele, Dupa cum cunoasterea sforii, care este de fapt substratul, nu apare pina cind nu dispare falsa cunoasterii a sarpelui iluzoriu, la fel nu va fi obtinuta realizarea Sinelui, care este substratul, cita vreme nu este aboilta credinta ca lumea este reala.

Comentariu:

Nu trebuie sa fie abolita credinta ca lumea este reala - material vorbind - ca sa nu ajungem la absurditatile de tot felul produse de romani. Ceea ce se aboleste este credinta ca lumea asa-cum-este-perceputa ea este reala. Deci, lumea perceputa este iluzorie.

Foarte multi ignora aceste aspecte esentiale si, asa cum am mai zis, mai ales la noi. Nu am gasit nicaieri aceasta precizare si asta pentru ca nimeni nu practica nimic in Romania!



Editat de 1 ori. Ultima editare la 10/01/2010 05:26 by avatar.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri