Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Ramana impotriva nesimtirii

Ramana impotriva nesimtirii
23 aprilie, 2009 03:32
Ramana era intr-o plimbare si a remarcat un individ - probabil, un vizitator - care culegea florile dintr-un copac. Observind ca insul nu lasa nimic in urma i-a zis pe un ton mustrator: Tu crezi ca acest copac a facut flori pentru tine? De ce nu ii lasi si lui macar una? Nu am vazut niciodata atita nesimtire! Am redat vorbele lui Ramana din memorie, poate am scapat ceva. Dar m-au miscat pentru ca intr-adevar traim intr-o mare de nesimtire in care isi fac de cap indivizi numiti impropriu oameni - caci "om" inseamna o fiinta cultivata, civilizata, "umana". Nu stiu daca nesimtirea patenta, ura fata de natura (ideea stupida ca noi am invins natura), fata de animale, de resursele pamintului are legatura cu trezirea la Viata spirituala. Cert e ca Ramana a reactionat la nesimitrea acelui individ si asta mi-a confirmat ca un sfint retras nu este... nesimtit!

Apropo de ura fata de natura chiar si a celor care se doresc oameni spirituali. Nu cred ca am vazut mai mult gunoi aruncat in riu decit la minastirea Suzana, de maici, linga Cheia. Ultima oara cind am fost acolo tonele de gunoi aproape sufocau riul care trece pe linga minastire. Acolo nesimtirea e in largul ei si nimeni nu pare sa observe. Dar poate voi reveni cu un comentariu care sa explice de unde vine aceasta atitudine greu de calificat.



Editat de 1 ori. Ultima editare la 08/06/2011 02:56 by avatar.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri